Posted in Jak nauczyć się języka samemu?Metody nauki

Skonsultuj swój problem ze mną a wpierw sprawdź darmowy projekt mailowy

Cześć 🙂

Jako lektor z ponad 9-letnim doświadczeniem nauczania dwóch języków obcych znam różne problemy z uczeniem się języków zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci i młodzieży i często słyszałam i nadal słyszę wiele pytań o to, jak pokonać różne trudności z uczeniem się języków i odkryłam wiele ciekawych rzeczy, o jakich pytający mnie nawet by nie pomyśleli…

Zanim zaproszę Cię na serię 3 darmowych e-konsultacji poprzez newsletter 🙂 chcę opowiedzieć wpierw historię dwóch kobiet w wieku ok. 40 – 45 lat, które kiedyś uczyłam angielskiego razem właśnie w grupie 2-osobowej…

Otóż, nauka szła gładko na początku, kurs angielskiego był dla nich przyjemnym oderwaniem się od rzeczywistości pracy i opieki nad dziećmi, wykonywały różne ćwiczenia pisemne, ustne, rozwiązywały zagadki, itp. Natomiast po paru zajęciach zauważyłam w nich jakąś blokadę. Choć były przyjaciółkami, zapisały się razem na ten kurs, to po krótkim czasie czuć było spore napięcie gdy miały mówić nawet proste słowa lub czasem nawet odnieść się do wysłuchanego nagrania z głosem native speakera, nawet po dwukrotnym wysłuchaniu tego nagrania.

Pomyślałam na początku: ‚blokada w mówieniu’ – tak typowa dla Polaków niestety. Przygotowałam więc inny typ ćwiczeń,, bardziej opartych na żartach, grach, itp.. Napięcie i trud trwały nadal.

Przyznam, że pewnego razu poświęciłam pół 1 lekcji na szczerą rozmowę, próbę dopytania, co jest trudne dla każdej z nich i poinformowałam je o moich obserwacjach. Byłam trochę nawet smutna, że jedna z nich 3 tygodnie pod rząd nie robi zadań domowych, czuje zniechęcenie, popełnia te same błędy w pisowni = okazało się, że jest dyslektykiem, o czym miała marne pojęcie i nigdy nie chciała nad tym pracować, uważając, że dorośli już nie wyjdą z dysleksji..

Dziwiło mnie, że do drugiej z nich musiałam kilka razy mówić to samo zdanie, by usłyszała je ze zrozumieniem, a jej samej trudno było powtórzyć dane zdanie nawet widząc je zapisane i to fonetycznie = okazało się, że ma problemy ze słuchem, a lekarz foniatra oświadczył, że najpewniej nie słyszy dobrze w częstotliwościach dźwięków języka angielskiego (tony tego języka są niskie, a języka polskiego wyższe).

 

I co teraz myślisz? Czy ktoś by na to wpadł? Czy sądzisz np, że Twoje problemy są większe, mniejsze od problemów tych kobiet? ↑

Wiesz – z dysleksją da się nauczyć języka obcego — wystarczy dobrać inny rodzaj ćwiczeń i zwiększyć częstotliwość powtórzeń nowych treści, a z lekkim niedosłuchem też da się nauczyć angielskiego — wystarczy używać odpowiednich narzędzi takich, jak słuchawki wewnątrzuszne, większą moc głośników i regularne wizyty u foniatry (myślisz – to jak potem porozumieć się z Anglikiem? Cóż – wystarczy przed rozmową poinformować go, by mówił głośniej lub w wyższej tonacji… 🙂 🙂  ).

 

Czy masz problemy z przyswajaniem nowego materiału? Szybko zapominasz słówka? Może popełniasz wciąż te same błędy? Czujesz strach przed mówieniem w obcym języku nawet przez internet?

Aby pokonać te trudności – wpierw należy poznać ich przyczynę, czasem tkwi ona w czymś fizycznym, a czasem w psychice i na przykład nieprzyjemnych doświadczeniach z lekcji w szkole.

Teraz pamiętam, że ja jako 14-latka miałam straszny stres, gdy musiałam choć parę słów powiedzieć po angielsku, a wzięło się to stąd, że u mnie w podstawówce jak ktoś coś powiedział po angielsku, to była polewka i takie śmiechy z takiej osoby naprawdę w ramach żartu, nawet nie poniżania, że po prostu nikt nie chciał wyjść na dziwoląga i na lekcjach anglika wszyscy siedzieli cicho, a ryczeli ze śmiechu, jak nauczycielka wymusiła na kimś, by odpowiedział na jej pytanie…

Więc — pomóż mi pomóc Tobie

Zapisz się na newsletter — by otrzymać 3 próbne darmowe konsultacje od piątku 20.03.20 — takie ogólne, ale KONKRETNE, żeby móc zobaczyć, jak ja pracuję i wspieram 🙂 Jeśli Ci się spodobają, to dam Ci dostęp do video wsparcia w tajnej grupie na Facebooku – gdzie będzie można komentować, opisywać swoje problemy, uzyskać jeszcze większe wsparcie już wkrótce – o tym niedługo.

E-konsultacje: pozwól mi znaleźć rozwiązania Twojego problemu z nauką języka lub problemu Twojego dziecka i zdobyć wiedzę, która zostaje na całe życie 🙂 

Do zobaczenia na newsletterze, na który

← na komputerze zapis tu

↓ na telefonie zapis tu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ten post nie został jeszcze skomentowany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyszukaj interesującą Cię treść

Twój koszyk