Posted in "Jak uczyć dziecko języka?

Opieka do dzieci rozwijająca umysł czyli Language Babysitter w Warszawie

 

 

Witaj Drogi zmęczony Rodzicu w potrzebie 😉

… nie tylko w potrzebie zajęcia czasu swojego dziecka, ale też jego rozwoju dopasowanego do jego wieku i możliwości! 🙂

Często w komentarzach do postów czytam pytania typu: „Czy taki a taki wiek dziecka to nie za wcześnie na naukę języka?”, 

„Czy jej/jemu się to nie pomiesza?”, itp.

Lub słyszę wątpliwości, typu „Czy przez mój niepoprawny akcent dziecko nie nauczy się języka źle?” bądź: „Czy 5 lat to nie za późno na wprowadzanie dwujęzyczności?”

Tego typu pytania są naturalne i dla mnie zrozumiałe – obawiamy się, czy nie zaburzymy naturalnego rozwoju dziecka, nie ufamy swoim umiejętnościom językowym na tyle, by dziecko miało powtarzało po nas konkretne zwroty i byśmy byli pewni, że to jest poprawna wymowa.

Pozwól, drogi Rodzicu, że rozwinę 2 myśli, a raczej zdejmę 2 balasty myślowe z Twoich ramion, a na koniec dorzucę niespodziankę 🙂

 

  1. Czym jest nauczanie języka i jak obędziemy się bez tego? 

Na początek pożegnajmy czule wszelkie ‚uczenie’, ‚nauczanie’ języka i wszelkie pochodne nazwy wpojone nam w publicznym szkolnictwie niższym, średnim i wyższym… Szczególnie jeśli myślisz teraz o swoim małym dziecku w wieku od 0 do 6 lat to zapomnij o swoich dawnych lekcjach angielskiego czy rosyjskiego w podstawówce czy liceum – to zupełnie nie ten obszar działania.

W tę przestrzeń włożymy słowo ‚akwizycja’ czy też ‚przyjęcie’ języka (dla Rodzica) obcego jako kolejnego swojego języka przez dziecko. Idąc tym tropem: Twoje dziecko jeśli nie skończyło jeszcze 6.roku życia (czasem i ciut starsze) ma ogromną i niepowtarzalną szansę na posiadanie 2, 3 lub nawet większej ilości dusz! 😉 A raczej systemów językowych, które jeśli są skojarzone z konkretną osobą i relacją z nią (patrz: M. Montessori), to mają wielką szansę bycia uznanymi za naturalne, czy też ojczyste systemy językowe (jak dla Ciebie system językowy polskiego).

Ale ale — taka akwizycja nie ma szans bez:

a) relacji z żywym człowiekiem: nawet bardzo regularne video z internetu czy zajęcia online 2 x w tygodniu nie zastąpią kontaktu z żywą osobą stojącą obok, którą to niemowlę czy małe dziecko rozpoznaje naturalnie zmysłami; tak, jak Ty mówisz do niego po polsku i ono widzi Cię na codzień – tak w podobny sposób relacja z inną osobą (lub z Tobą jeśli to Ty wprowadzasz 2.język) ma przebiec

b) regularności i dobrej częstotliwości kontaktu z językiem: wprowadzając nowy język odpada np 20-minutowa lekcja 1 x w tygodniu, a potem 6 dni ze 100% językiem polskim non-stop; Czy nauczyłbyś się polskiego jako niemowlę w takim systemie? Więc: tak organizujemy kontakt z językiem (osłuchiwanie się, kontakty z dorosłymi i dziecmi w danym języku, itp.), by był on bardzo częsty – najlepiej codzienny!

 

2. Jak wdrażamy dziecko w nowy język? Co jeśli mam mało czasu? Czy muszę tylko ja lub tylko drugi rodzic?

a) Zdecyduj – czy uczysz dziecko języka (jako język obcy), czy wprowadzasz drugi czy kolejny język ojczysty (opis powyżej). To wg mnie i wielu ekspertów, językoznawców dwie różne drogi — wybierz, która jest dla Was lepsza i bardziej realistyczna w Waszej konkretnej codzienności. 🙂

b) To nie tylko TY. I – nie istnieje wymóg perfekcyjnej znajomości danego języka.

Załóżmy, że chcesz, by dziecko mówiło w 2 językach ojczystych: polskim i portugalskim, ale nie znasz portugalskiego w ogóle. Jeśli Twój tata/mama dziecka pochodzi z Portugalii czy Brazylii, to masz z głowy! A jeśli nie, to… znajdź: polskiego pochodzenia nauczyciela portugalskiego (wymóg: poziom C1 języka i świetna wymowa) lub Portugalkę/Brazylijkę, która w Twojej obecności będzie się z dzieckiem spotykac, opiekunkę właśnie z 1 z tych krajów – warto, by przychodziła do dziecka minimum 2/3 x w tygodniu, inne rodziny dwujęzyczne z językiem portugalskim (kontakt również z dzieciakami w podobnym wieku) lub jeśli masz za dużo czasu = naucz się portugalskiego na minimum C1 i gadaj ze swoim dzieckiem… Ok, przesadziłam z ostatnią opcją.

Pamiętaj, że kontakt z ludźmi przeplatamy osłuchiwaniem dziecka z językiem za pomocą piosenek (dostosowanych do wieku); dla dzieci w wieku szkolnym również: pracą z pisownią (podręczniki, łamigłówki), oglądaniem dziecięcych programów TV czy słuchaniem podcastów/audycji radiowych z różnych krajów (odpowiadających jego hobby). Nic skomplikowanego! Zeszyty zadań, homeworki, itp. odkładamy na bok! Pozytywne skojarzenia i przeżycia są tu kluczem.

 

 

 

Rozglądasz się za niespodzianką? 🙂

(Na zdjęciu moja córka w restauracji arabskiej z prawdziwego zdarzenia gdzie nie ma opcji – słyszysz wokół tylko arabski!)

 

Oto niespodzianka od Lingua dla Rodziców poszukujących ambitnej opieki nad dzieckiem w Warszawie i okolicach:

  • zero półśrodków: opiekunki obcojęzyczne z różnych krajów
  • atrakcyjną cenę: opieka ogólna (bezpieczny czas + komunikacja tylko w danym języku) od 35 zł/60 minut lub z programem edukacyjnym od 40 zł/60 minut
  • do końca roku 2020 jednorazowy ‚depozyt’ za nianię (na poczet materiałów i wypadek rezygnacji/zmiany) tylko 50 %
  • dojazd w całej Warszawie i okolicach
  • zero abonamentów i deklaracji dla Rodziców
  • doświadczone nianie języka: angielskiego, hiszpańskiego, ukraińskiego, albańskiego, arabskiego, portugalskiego!

Dodatkowo: 1.spotkanie z nianią – u Państwa w domu (płatne) lub u nas w biurze 20 minut (gratis) i dopiero decyzja o kontynuacji z Państwa strony oraz — opcja zmiany opiekunki nawet po miesiącu lub dłuższym okresie 🙂

Nie ma takich opcji w typowych agencjach, które często nie dysponują osobami z innych krajów i od razu wymagają podpisywania umów..

Nasze opiekunki, czy dla dzieci szkolnych — guwernantki to osoby z pasją, zapałem i dużą motywacją do pracy 😉

Czekam na zapytania lub zgłoszenia – od stycznia 2021 cena wzrasta..

Nie ‚męcz się’ sam i nie stresuj pracując zdalnie z dzieckiem w domu — zaufaj Lingua i poznaj nasze opiekunki językowe. 

 

 

Ten post nie został jeszcze skomentowany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyszukaj interesującą Cię treść

Twój koszyk