Posted in Jak nauczyć się języka samemu?Metody nauki

Jak uczyć się języków samodzielnie i jak wspierać taką formę nauki?

Witaj 🙂

Może dopiero zaczynasz naukę nowego języka i wolisz ‚podłubać’ w nim samodzielnie, może jako samouk powtarzasz sobie gramatykę i słówka lub po prostu na razie nie masz czasu na dłuższą naukę z lektorem…

W jakiejkolwiek jesteś teraz sytuacji, pozwól, że podpowiem Tobie jak się do tego zabrać i jak hybrydowo wspierać samodzielną naukę języka obcego. Możesz na przykład pisać sobie na kartce lub telefonie odpowiedzi na pytania pod każdym podpunktem:

  1. Poznaj siebie i swoje możliwości: Jaką masz osobowość, to znaczy – czy jesteś melancholikiem – perfekcjonistą, cholerykiem – dążącym do określonych celów mimo wszystko, sangwinikiem – nieco niepoukładanym lecz towarzyskim i otwartym, a może flegmatykiem – super spokojnym i uległym innym? Czy mieszanką niektórych z tych temperamentów? — Ułóż tempo nauki i rodzaj zadań pod swoją osobowość.
  2. Określ cele nauki i jeśli masz ochotę, to narysuj mapę myśli lub wizualizację sytuacji gdy już te cele osiągniesz – to podtrzymuje motywację w przypadku każdego typu temperamentu!
  3. Zobacz mój nowy live na Fanpage Linguasystem na FB gdzie opisuję 7 jeszcze bardziej konkretnych sposobów nauki samodzielnej języków, kliknij tutaj: https://www.facebook.com/LinguaAsystent/videos/477860173568509
  4. Wyznacz sobie konkretne dni tygodnia i godziny nauki, których będziesz się trzymać nieważne co — pamiętaj, że nie masz wsparcia i motywacji w postaci nauczyciela, zatem ćwicz wierność swoim celom!

5. Co Cię interesuje? Jakie tematy lubisz poruszać? A co Ci się konkretnie przyda w komunikacji w danym języku? Wypisz listę ciekawych tematów i przygotowuj sobie materiały i ćwiczenia właśnie w tej tematyce 😉

6. A może skusisz się na naukę ‚hybrydową‚? Masz czas 1x na miesiąc na 2-godzinne konwersacje lub zajęcia gramatyczne? Tylko 1 x w miesiącu — możesz umówić się z lektorem lub nativem danego języka na takie zajęcia/spotkanie i podsumować w tej sposób lub skorygować zdobytą samodzielnie wiedzę.

 

7. Słuchaj, słuchaj, słuchaj! Nawet bezwiednie, podczas sprzątania, jazdy samochodem/autobusem czy w przerwie w pracy. Osłuchiwanie się z dźwiękami języka obcego, intonacją jest szalenie ważne i podświadomie pomaga potem w lepszej wymowie języka. Warto zatem słuchać prawidłowej wymowy native speakerów w:

– podcastach

– filmikach video

– programach radiowych online

– nagranych słówkach i zdaniach w słownikach online

– piosenkach

8. Czy możesz zacząć już teraz? Zacznij małymi kroczkami 🙂 2 proste ćwiczenia co 3 dni, 1 dłuższy tekst czytany ze zrozumieniem 1 x w tygodniu, itp. Sposobów i pomysłów jest wiele — znajdziesz je w nagraniu live (link powyżej podałam) oraz… w moim mini-ebooku w pdf — dostaniesz go jedynie jeśli jesteś zapisany/a na newsletter Linguasystem – wypełnij formularz zapisu pod tym postem (na telefonie obok posta) i już wkrótce będę rozdawać prezenty w postaci tego mini-ebooka „Jak uczyć się języków samodzielnie?” oraz 1 darmowej lekcji e-mail angielskiego lub hiszpańskiego: takie lekcje mailowe – małe i konkretne pigułki wiedzy dobrze wspierają samouków językowych!

Więc – nie czekaj, zorganizuj się i zacznij się uczyć nowego języka lub podszlifuj ten już trochę znany 😉

Z newsletterem będzie łatwiej – oprócz prezentów dzielę się tam skutecznymi metodami nauki dla dorosłych i dzieci szkolnych!

Do zobaczenia 🙂

 

 

 

 

 

Ten post nie został jeszcze skomentowany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyszukaj interesującą Cię treść

Twój koszyk