4 sprytne sposoby na pokonanie blokady w mówieniu w obcym języku
Witaj,
Jeśli Twoja chęć mówienia płynnego w języku obcym jest większa niż umiejętność, to ten wpis jest dla Ciebie szczególnie 🙂
Zanim podpowiem Ci sprawdzone przeze mnie osobiście sposoby na odblokowanie się, to warto byś przyjrzał się przyczynom tego zblokowania. To powinno pomóc Tobie ciepło na siebie spojrzeć i zrozumieć, że na pewne kwestie mamy wpływ a na inne nie.
Geneza:
- Dawniej (jeszcze ok.10 lat temu) w szkole nie zachęcano uczniów do mówienia, a raczej narzucano często schematy, według których miano pisać i mówić. Jest to zupełnie nienaturalne. Stąd często bierze się później przyzwyczajenie typu ‚nie będę się wyrywał i zmuszał do mówienia jeśli mi się nie chce..’
- Poszukujemy idealnych słów i zwrotów, chcemy, by zdania wypowiadane przez nas były perfekcyjne. A szczególnie na poziomie podstawowym jeszcze nie stworzymy tych ‚idealnych zdań’ i dopiero uczymy się różnych struktur gramatycznych.
- Boimy się oceny innych i ten lęk przed oceną np innych kursantów w szkole lub nauczyciela blokuje na maksa. Warto wziąć pod uwagę to, że nasza polska kultura nie jest tak ‚wygadana i głośna’, a niekiedy cechuje nas wycofanie i powściągliwość i często nie czujemy potrzeby wyrażania siebie tak często. Lęk ten bierze się też czasem z niskiej samooceny (nie doceniali nas nauczyciele, najwyższą wartością w szkole i w domu były cyfrowe wartości ocen w dzienniku..).
- Zbyt rzadko mówimy na głos w danym języku obcym. Robimy więcej ćwiczeń pisemnych lub czytamy tekstów niż mówimy w języku obcym.
A teraz — zrelaksuj się i zacznij obserwować pozytywne zmiany stosując metody, które pomogły i mi wiele lat temu.
A pomogły i to świetnie – jestem lektorem angielskiego i hiszpańskiego z ponad 10-lektnim doświadczeniem 🙂 – możesz zaufać moim metodom:
- Popełnianie wielkiej ilości błędów — serio serio! Podczas gdy blokujemy się chcąc mówić od razu, płynnie i idealnie (pamiętasz – to niemożliwe od razu..) powinniśmy przede wszystkim mówić i to dużo i nie przejmować się błędami. Bo uczymy się na BŁĘDACH 😉 Im częściej będziesz tak robić tym mniej będzie Cię obchodzić ewentualna krytyka innych (która najczęściej nie istnieje, ewentualnie w myślach innych, a nie masz na to wpływu). Mów, mów, mów –– nawet jeśli ktoś się krzywo spojrzy, to pamiętaj: nie będziesz z tą osobą całe życie i non stop – patrz na siebie i postaw na swój rozwój!
- Czytanie na głos, czyli opcja dla introwertyków, ale nie tylko 🙂 Oczywiście czytanie tekstów gotowych, napisanych poprawnie (nie swoich wypracowań 😉 ) — ćwicząc w ten sposób mimowolnie ucierają się w pamięci prawidłowe schematy zdaniowe i gramatyczne, itd. Poza tym, robimy to z bezpiecznej pozycji – nie występowania przed kimś, a przebywania w zaciszu domowym np gdy nikogo nie ma w domu. (Nikt nas wtedy nie ocenia.) Jest to wspaniałe ćwiczenie dla mózgu! Ponieważ stopniowo zaczyna on myśleć w języku obcym, następuje taki przeskok w myśleniu. Uwaga — warto zacząć od krótkich tekstów, potem troszkę dłuższe i czytać na głos np co dwa dni lub częściej. To super gimnastyka aparatu mowy, ale też pamięci – gdy spotka Cię sytuacja, gdzie będzie trzeba coś do kogoś powiedzieć w danym języku, to zobaczysz diametralną zmianę w łatwości rozpoczęcia konwersacji – pamięć odtworzy schemat bezpiecznego mówienia na głos, które ćwiczyłeś wcześniej.
3. Wypisanie list synonimów – jeśli szukasz ‚idealnych słów i zwrotów’, to jest metoda dla Ciebie! Pomyśl o tematach Twoich częstych konwersacji i stwórz listy z synonimami czy zamiennikami prostych słówek (listy nie muszą być długie).
4. Tworzenie map myśli; Znasz ‚mind mapping’? Nie? – wpisz to hasło w wyszukiwarkę i od gdy zobaczysz obrazy, to od razu zrozumiesz o co chodzi.
Wielu osobom pomaga podział tematów na poszczególne kategorie i pod-kategorie oraz rozbudowywanie w ten sposób słownictwa w języku obcym. Myślenie jest bardziej przejrzyste i poukładane 😉
I pamiętaj! Zawsze bardzo warto tworzyć sobie sytuacje, w których jesteśmy trochę zmuszeni do rozmawiania z ludźmi w danym języku obcym lub szukać takich sytuacji, również pozostając w Polsce, ponieważ ‚siedząc’ ciągle tylko w bezpiecznej atmosferze gdzie nauczyciel Polak nie wymaga lub tylko ucząc się pisania wypracowań — nie nauczysz się w ten sposób żywego języka! Tracisz czas, który później może być nie do odzyskania..
Strach i lękowe myśli będą na początku, ale choć spróbuj, postaw się czasem w mniej komfortowej sytuacji i zacznij mówić, poznaj fajnych ludzi, czuj się pewniej w pracy lub – zdobądź nową pracę! 🙂
P. S. Jeśli chcesz poćwiczyć na początek z bezpiecznym towarzyszeniem lektora, to zapisz się na konwersacje lub regularne zajęcia w Lingua z 1 z naszych polskich lub zagranicznych lektorów.
Detale znajdziesz w opisach Pakietów na tej stronie w zakładce ‚SKLEP’
P. S. 2. Jeśli jesteś samoukiem, to kup sobie za jedyne 29 zł mini ebook gdzie znajdziesz jeszcze więcej metod na pokonanie blokady w mówieniu oraz praktyczne ćwiczenia z pisania i gramatyki uniwersalne dla różnych języków tutaj:
Self-study: Instrukcja samodzielnych działań w nauce języków obcych
No to — do zgadania, może gdzieś w ciepłych krajach? 😉 lub na newsletterze – gdzie oprócz inspiracji dostaniesz zniżki na usługi i produkty Lingua (formularz obok lub tuż pod tym postem).
Ten post nie został jeszcze skomentowany