Posted in Jak nauczyć się języka samemu?

4 sprytne sposoby na pokonanie blokady w mówieniu w obcym języku

Witaj,

Jeśli Twoja chęć mówienia płynnego w języku obcym jest większa niż umiejętność, to ten wpis jest dla Ciebie szczególnie 🙂

Zanim podpowiem Ci sprawdzone przeze mnie osobiście sposoby na odblokowanie się, to warto byś przyjrzał się przyczynom tego zblokowania. To powinno pomóc Tobie ciepło na siebie spojrzeć i zrozumieć, że na pewne kwestie mamy wpływ a na inne nie.

Geneza: 

  • Dawniej (jeszcze ok.10 lat temu) w szkole nie zachęcano uczniów do mówienia, a raczej narzucano często schematy, według których miano pisać i mówić. Jest to zupełnie nienaturalne. Stąd często bierze się później przyzwyczajenie typu ‚nie będę się wyrywał i zmuszał do mówienia jeśli mi się nie chce..’
  • Poszukujemy idealnych słów i zwrotów, chcemy, by zdania wypowiadane przez nas były perfekcyjne.  A szczególnie na poziomie podstawowym jeszcze nie stworzymy tych ‚idealnych zdań’ i dopiero uczymy się różnych struktur gramatycznych.
  • Boimy się oceny innych i ten lęk przed oceną np innych kursantów w szkole lub nauczyciela blokuje na maksa. Warto wziąć pod uwagę to, że nasza polska kultura nie jest tak ‚wygadana i głośna’, a niekiedy cechuje nas wycofanie i powściągliwość i często nie czujemy potrzeby wyrażania siebie tak często. Lęk ten bierze się też czasem z niskiej samooceny (nie doceniali nas nauczyciele, najwyższą wartością w szkole i w domu były cyfrowe wartości ocen w dzienniku..).
  • Zbyt rzadko mówimy na głos w danym języku obcym. Robimy więcej ćwiczeń pisemnych lub czytamy tekstów niż mówimy w języku obcym.

 

A teraz — zrelaksuj się i zacznij obserwować pozytywne zmiany stosując metody, które pomogły i mi wiele lat temu.

A pomogły i to świetnie – jestem lektorem angielskiego i hiszpańskiego z ponad 10-lektnim doświadczeniem 🙂 – możesz zaufać moim metodom:

  1. Popełnianie wielkiej ilości błędów — serio serio! Podczas gdy blokujemy się chcąc mówić od razu, płynnie i idealnie (pamiętasz – to niemożliwe od razu..) powinniśmy przede wszystkim mówić i to dużo i nie przejmować się błędami. Bo uczymy się na BŁĘDACH 😉 Im częściej będziesz tak robić tym mniej będzie Cię obchodzić ewentualna krytyka innych (która najczęściej nie istnieje, ewentualnie w myślach innych, a nie masz na to wpływu). Mów, mów, mów –– nawet jeśli ktoś się krzywo spojrzy, to pamiętaj: nie będziesz z tą osobą całe życie i non stop – patrz na siebie i postaw na swój rozwój!
  2. Czytanie na głos, czyli opcja dla introwertyków, ale nie tylko 🙂 Oczywiście czytanie tekstów gotowych, napisanych poprawnie (nie swoich wypracowań 😉 ) — ćwicząc w ten sposób mimowolnie ucierają się w pamięci prawidłowe schematy zdaniowe i gramatyczne, itd. Poza tym, robimy to z bezpiecznej pozycji – nie występowania przed kimś, a przebywania w zaciszu domowym np gdy nikogo nie ma w domu. (Nikt nas wtedy nie ocenia.) Jest to wspaniałe ćwiczenie dla mózgu! Ponieważ stopniowo zaczyna on myśleć w języku obcym, następuje taki przeskok w myśleniu. Uwaga — warto zacząć od krótkich tekstów, potem troszkę dłuższe i czytać na głos np co dwa dni lub częściej. To super gimnastyka aparatu mowy, ale też pamięci – gdy spotka Cię sytuacja, gdzie będzie trzeba coś do kogoś powiedzieć w danym języku, to zobaczysz diametralną zmianę w łatwości rozpoczęcia konwersacji – pamięć odtworzy schemat bezpiecznego mówienia na głos, które ćwiczyłeś wcześniej.

3. Wypisanie list synonimów – jeśli szukasz ‚idealnych słów i zwrotów’, to jest metoda dla Ciebie! Pomyśl o tematach Twoich częstych konwersacji i stwórz listy z synonimami czy zamiennikami prostych słówek (listy nie muszą być długie).

4. Tworzenie map myśli; Znasz ‚mind mapping’? Nie? – wpisz to hasło w wyszukiwarkę i od gdy zobaczysz obrazy, to od razu zrozumiesz o co chodzi.

Wielu osobom pomaga podział tematów na poszczególne kategorie i pod-kategorie oraz rozbudowywanie w ten sposób słownictwa w języku obcym. Myślenie jest bardziej przejrzyste i poukładane 😉

 

I pamiętaj! Zawsze bardzo warto tworzyć sobie sytuacje, w których jesteśmy trochę zmuszeni do rozmawiania z ludźmi w danym języku obcym lub szukać takich sytuacji, również pozostając w Polsce, ponieważ ‚siedząc’ ciągle tylko w bezpiecznej atmosferze gdzie nauczyciel Polak nie wymaga lub tylko ucząc się pisania wypracowań — nie nauczysz się w ten sposób żywego języka! Tracisz czas, który później może być nie do odzyskania..

 

Strach i lękowe myśli będą na początku, ale choć spróbuj, postaw się czasem w mniej komfortowej sytuacji i zacznij mówić, poznaj fajnych ludzi, czuj się pewniej w pracy lub – zdobądź nową pracę! 🙂

P. S. Jeśli chcesz poćwiczyć na początek z bezpiecznym towarzyszeniem lektora, to zapisz się na konwersacje lub regularne zajęcia w Lingua z 1 z naszych polskich lub zagranicznych lektorów.

Detale znajdziesz w opisach Pakietów na tej stronie w zakładce ‚SKLEP’

P. S. 2. Jeśli jesteś samoukiem, to kup sobie za jedyne 29 zł mini ebook gdzie znajdziesz jeszcze więcej metod na pokonanie blokady w mówieniu oraz praktyczne ćwiczenia z pisania i gramatyki uniwersalne dla różnych języków tutaj:

Self-study: Instrukcja samodzielnych działań w nauce języków obcych

No to — do zgadania, może gdzieś w ciepłych krajach? 😉  lub na newsletterze – gdzie oprócz inspiracji dostaniesz zniżki na usługi i produkty Lingua (formularz obok lub tuż pod tym postem).

Ten post nie został jeszcze skomentowany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wyszukaj interesującą Cię treść

Twój koszyk